.

.

תכנית הלימודים- אומנות חזותית

הלימודים במסלול אמנות חזותית ב׳ביכורים׳ נועדו להעניק מסגרת עשירה, רב תחומית והתנסותית בתחום האמנות החזותית ועיצוב, לצד לימודים עיוניים ומעשיים במגמת האמנות של תיכון ׳נופי הבשור׳ המציעה 9 יחידות לימוד לבגרות.

התכנית במסגרת המסלול מציעה 5 יחידות נוספות של פרויקט גמר. התכנית מושתתת על חשיפה והקניית מיומנויות בתחומי האמנות והעיצוב השונים תוך שימת דגש על ניסוי, חקר ופיתוח שפה אישית לצד הכרות והבנת שפת האמנות , תולדות האמנות, מפגש עם עולם האמנות העכשווית, רכישה ופיתוח הרגלי עבודה ויצירה עם מגוון חומרים וטכניקות לצד התנסות בפרויקטים.

בתחום העיצוב התלמידים ילמדו חשיבה עיצובית ועל הנעשה בתחום העיצוב בארץ ובעולם, בנוסף ילמדו נושאים הקשורים בעיצוב בר קיימא וקיימות בכלל.

המגמה מקיימת שיתופי פעולה שונים ומגוונים עם גופים ומוסדות תרבות בארץ- ביניהם- בצלאל ושנקר.

במהלך שלוש שנות הלימודים בכפר נחשפים התלמידים ליריעה רחבה של מדיומים: ציור ורישום, פיסול, צילום סטילס, אנימציה, וידאו-ארט,  אמנות דיגיטלית, הדפס, מיצב ומיצג. בנוסף בכל שנה מתקיימים מספר סדנאות מעשיות והרצאות של בכירי האמנים והמעצבים בארץ. 

הסדנה

סדנת העבודה שלנו היא מקום אינטימי וחם, אליה יש לתלמידים גישה מלאה, המזמן למידה בקבוצות קטנות דרך תרגילים מונחים, עבודה מעשית, הרצאות ושיחות משותפות. הסדנאות כוללות מרחבי עבודה מאובזרים לציור ופיסול, חדר חושך לצילום, חדר להקמת תערוכות וביקורות.

 כמו כן הכפר עובד בשיתוף פעולה עם ה"גילדה" – מרכז האמנות במ"א אשכול. ב"גילדה" מבחר סדנאות מתקדמות בתחומים שונים כגון נגרות והדפס בנוסף לסטודיואים פעילים של אמנים רבים.

פעילויות מיוחדות

בכל מחצית התלמידים יוצאים לפעילויות ייחודיות כגון ביקורי גלריה ומוזיאונים, סדנאות אמן, סיורים, ימי תוכן, ערבי רישום מודל וכו׳. גולת הכותרת של כל מחצית היא להקים ולהשתתף בתערוכת אמנות כחלק מאירועי הסיכום של הכפר. תערוכות אלו הן הזדמנות להתנסות בפרויקט גדול המשלב תהליכי עבודה ארוכי טווח, אוצרות ועבודה קבוצתית משותפת וכמו כן אפשרות להציג ולחשוף קהל רחב אל העבודות שנוצרו לאורך השנה.

למי התכנית מיועדת?

אנו מחפשים תלמידים כישרוניים עם ״ברק בעיניים״- סקרנים, יצירתיים ומלאי מוטיבציה הרוצים להקדיש חלק גדול מזמנם לאמנות על שלל סוגיה. תלמידים המעיזים להתנסות, המעוניינים לפגוש עולמות לא מוכרים מזווית קצת אחרת, הרוצים לפתוח את הראש, לשאול שאלות, לחקור, ליצור ולקחת חלק בקבוצה של בני נוער בעלי אותן שאיפות כמוהם.

צוות ההוראה

צוות ההוראה מורכב מאמנים פעילים ויוצרים מהשורה הראשונה בוגרי אקדמיות לאמנות ועיצוב בארץ. בנוסף כל שנה מצטרפים למסלול ש״ש בוגרי מגמות אמנות המעבירים שיעורים, מלווים סדנאות ומהווים אוזן קשבת ותמיכה לתלמידים.

מנהל אמנותי - מיקי קידר

מנהל תחום האמנות החזותית ב׳ביכורים׳. מעצב טקסטיל ומרצה בכיר בשנקר, ראש מרכז רוזן לקיימות -שנקר, מרצה בינלאומי ובעל נסיון עשיר בהקמת תערוכות בארץ ובחו"ל.

מה מקבלים תלמידי מגמת אומנות?

תכנית הלימודים נועדה להעניק מסגרת עשירה נסיונית וחקרנית בתחום האמנות החזותית, לצד לימודים עיוניים ומעשיים במגמת האמנות נופי הבשור.
התכנית מושתתת על חשיפה והקניית מיומנויות בתחומי הפיסול, המיצב, הציור, הרישום, הצילום והוידאו ארט, לצד פיתוח חשיבה קונספטואלית ויצירת מרחב לביטוי אישי.

התכנית כוללת היכרות עם שפת האמנות ותולדות האמנות, מפגש עם עולם האמנות העכשווית, רכישה ופיתוח הרגלי עבודה ויצירה עם מגוון חומרים וטכניקות
ובנוסף, התנסות בפרויקטים ייחודיים ושיתופי פעולה שונים.

בנוסף לשיעורים אנו מפעילות שעות "מרחב פתוח" בהן ניתן לעבוד באופן חופשי וכן לסיים עבודות משיעורים קודמים.

סדנת העבודה שלנו היא מקום אינטימי וחם המזמן למידה בקבוצות קטנות דרך תרגילים מונחים, עבודה סדנאית, הרצאות ושיחות משותפות.

כמו כן, התלמידים יוצאים לפעילויות ייחודיות כגון ביקורי גלריה ומוזיאונים, סדנאות אמן, סיורים, הקמת תערוכות, ימי תוכן, ערבי רישום מודל וכו׳.

במקביל לשיעורים ולסדנאות תינתן הנחיה אישית אשר מטרתה לעזור לתלמיד/ה בתהליך היצירתי שלה/ו.
דרך שיחה ושאלות ננסה לפתח מודעות לתהליך העבודה האמנותי, לשפה האישית ולפתוח נקודות מבט חדשות.